3 Eylül 2015 Perşembe

Rusya, dolar ve euro'yu oyun dışı bırakacak

Rusya ekonomisi uzmanı Rıdvan Baştürk, Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinin ticaretlerinde dolar ve euro yerine ulusal para birimlerini kullanmasının getirilerinin oldukça yüksek olacağına dikkat çekti.

'RUSYA’NIN HAMLESİ EKONOMİK ENDİŞELERDEN KAYNAKLANIYOR'
Baştürk'e göre, Rusya'nın bu adımları atmasının temelinde, içerisinde bulunduğu ekonomik endişeler ve ekonomik kriz başlangıcı yatıyor. Rus Rublesi’nin son bir yılda dolara karşı yüzde 79, euro’ya karşı ise yüzde 53 değer kaybettiğinin altını çizen Baştürk, “Rusya ekonomisi yaptırımlar sonrasında ciddi anlamda daralma içerisinde. İkinci çeyrek büyüme verilerine baktığımızda, Rusya ekonomisinin yüzde 4.6 daraldığını görüyoruz. İhracatta yüzde 25'lik, ithalatta ise yüzde 38'lik bir gerileme var. Bu kapsamda dolar ve euro'yu bir kenara bırakıp ulusal para birimleri üzerinden ticaret yapılmasının getirileri yüksek olacak” ifadelerini kullandı.  
‘TASARI ÖNEMLİ BİR KİLOMETRE TAŞI’
Rusya'nın toplam ithalatının büyük bir kısmının Bağımsız Devletler Topluluğu ülkeleriyle yapıldığını kaydeden Baştürk, şunları söyledi:

“Rusya'nın toplam ithalatının yüzde 7'lik, ihracatının ise yüzde 10’luk bir kısmı Beyaz Rusya ve Kazakistan arasında yapılıyor. O yüzden Putin'in yeni yasa tasarısı önemli bir kilometre taşı olacak. Tabii bu tasarının çok kısa vadede hayata geçmesi beklenmiyor, önünde 2-3 yıllık bir süreç var. Ancak bu ülkeler için oldukça olumlu olacak. Çünkü ulusal para birimlerine geçildiğinde, özellikle dolar tarafında yaşanan dalgalanmalar etkisini yitirecek. Doların saf dışı bırakılmasının ticaret, ihracat ve ithalat hacmi açısından olumlu etkileri hissedilecek.”

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder